Türkiye’nin 27’ler kulübü


27’ler Kulübü, tamamı 27 yaşında ölmüş, çoğunlukla popüler müzisyen, sanatçı ve oyuncu kişilerin dahil edildiği bir liste…Çeşitli nedenlerle 27 yaşında hayatını kaybeden ünlüler arasında Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain, Amy Winehouse, Mia Zapata gibi müzisyenler var…

Peki ya genç yaşta hayatını kaybeden Türk müzisyenler… 27 yaşında olmasa da hepsi hayatının baharında, kariyerinin başında olduğu halde milyonlara ulaşan başarıdaki isimleri sizler için derledik

UZAY HEPARI

Müzisyen, besteci, aranjör ve oyuncu Uzay Heparı, 4 Temmuz 1969 tarihinde dünyaya geldi. Heparı, çocukluğunda klasik müzik eğitimi aldı. 1980’lerin ortasında lisede yıllarında Garo Mafyan’ın şeflik yaptığı efsane İstanbul Gelişim Orkestrası’na girerek elektro klavyede kendisini geliştirdi. Sezen Aksu ile tanıştıktan sonra kariyerinin zirvesine çıkan Heparı 20 Mayıs 1994 tarihinde motosikletiyle kaza yaptı. 10 gün bitkisel hayatta kalan Heparı hayatını kaybettiğinde 24 yaşındaydı, geride hamile eşi Zeynep Tunuslu’yu bıraktı.

Oğlu Kanat şimdi 29 yaşında ve babasının izinden giderek müzisyen oldu.

KERİM TEKİN

18 Nisan 1975 tarihinde dünyaya gelen Kerim Tekin, 1998 yılında geçirdiği trafik kazasında henüz 23 yaşındayken hayatını kaybetti. Kısacık ömrüne iki albüm ve onlarca çalışma sığdıran Tekin’in ölümü başta sanat camiası olmak üzere tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

BARIŞ AKARSU

29 Haziran 1979 doğumlu Barış 2007 yılında Muğla’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. O gün Barış’ın 28.doğum günüydü.

ATV’de yayınlanan Akademi Türkiye yarışmasına katıldı ve Temmuz 2004 yılında yarışmayı birinci olarak tamamladı. Yarışmadan hemen sonra İstanbul’a yerleşti ve müzik çalışmalarına burada devam etti. İlk albümünü 31 Aralık 2004’te çıkarana kadar geçen sürede çok sayıda konser verdi.

GÖKHAN SEMİZ

Doksanlı yıllara damga vuran pop müzik isimlerinden Grup Vitamin üyesi Gökhan Semiz,29. yaş gününü kutladıktan sadece beş gün sonra, 17 Ocak 1998 günü Bakırköy sahilinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Gökhan’ın üyesi olduğu grup mizahla karışık yaptıkları parçalarla öne çıkıyordu.

ÜMİT YILBAR

Türkiye’de heavy metalin ilk dönemlerinin öne çıkan gruplarından Pentagram’ın gitaristi Ümit Yılbar, askere gittikten sonra 25 Eylül 1993’te Çırav Dağı’ndaki bir operasyon esnasında girilen çatışmada şehit oldu. Terhisine 23 gün kalmış olan Yılbar 27 yaşındaydı.

BENYAMİN SÖNMEZ

2011 Yılında evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 28 yaşında hayata veda eden Viyolonselin dahi çocuğu Benyamin Sönmez, 2008 yılında bir dergiye verdiği röportajda Türkiye için söylediği “Bana viyolonsel almasa, popçusunu benden üstün tutsa, pasaportuyla vize kuyruklarında beklesem bile ülkemden yine de vazgeçmem” sözleriyle akıllara kazınmıştı. “Viyolenselin Paganinisi”, “Çellonun prensi”, “Çellonun Sultanı” gibi isimlerle anılan Sönmez’in adı her yıl Muğla’nın Fethiye ilçesinde düzenlenen klasik müzik festival ile yaşatılıyor. Onun müziğini eşsiz bulan isimlerin başında piyanist Fazıl Say geliyor…

YAVUZ ÇETİN

Türk Rock müziğinin duayen isimlerinden Yavuz Çetin, 1970 yılında Samsun’da doğdu. Milliyet Gazetesi’nde haber şefi olan Erdal Çetin’in oğlu olan Yavuz, ilk enstrümanı curayla on yaşında tanıştı. 1990’lı yılların ortalarında Fuat Güner ile tanışmasıyla birlikte stüdyo müzisyenliğine başladı. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını attı. Çetin, 15 Ağustos 2001 tarihinde hayatına son verdiğinde 30 yaşındaydı…

KAZIM KOYUNCU

Karadeniz müziğini rock müzik ile harmanlayarak kendine has yorumunu oluşturan Kazım Koyuncu, 25 Haziran 2005 tarihinde kansere yenik düştü. Henüz 33 yaşında olan Koyuncu müzik kariyerinin yanı sıra çevre ve insan hakları konularında da öncü bir isimdi.

AJLAN BÜYÜKBURÇ

Babası Erol Büyükburç gibi müzisyen olmayı seçen Ajlan Büyükburç 19 Temmuz 1999 günü ehliyetini aldıktan yalnızca 3 gün sonra 22 Temmuz 1999’da tıpkı Barış Akarsu gibi Muğla’da trafik kazası geçirdi. Doksanlar pop müziğine Mine ile birlikte adını yazdıran Ajlan, caz albümü yapmak istediğini, Aysel Gürel’den ‘Vursalar Ölmem’ isimli bir şarkı aldığını açıklamıştı.

VİO

Yeni nesil müzisyenlerin en gençlerinden biri olan Aşkın Mert Şalcıoğlu (namıdiğer Vio) 14 Şubat 2000’de dünyaya geldi. Hip-Hop kültürü ile büyüyen Vio, Bağlı olduğu M.O.B Entertainment’ın çıkış şarkısı Hoşgeldin Mahalleme’nin yayınlanmasına iki gün kala, 30 Mayıs 2018’de evinde kalbinin durması sonucu hayatın kaybetti.

BETA BERK BAYINDIR

9 Eylül 1989’da dünyaya gelen Berk Bayındır, YouTube kanalında kısa sürede büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Rap müzik yapıyor, söz yazıyordu. 2004 yılında ilk kaydı olan Bayındır Müzikhane, C7, Adalet isimli demotapelerini aldı. Aynı yıl ilk underground albümü olan A2BT’yi çıkardı. 2005 yılında Cümle Alem’den 250, Çürük Yarınlar isimli çalışmaları yayınlandı.

2021 yılında trafik kazası geçiren Beta, uzun süre yoğun bakımda kaldı, sonra taburcu oldu. 2022 yılında 8. Kattaki evinin camından düşerek hayatını kaybetti.

MAESTRO
Gerçek adı Berk Karadaş olan ünlü rapçi, 1989 İstanbul doğumlu. 1999 yılında rap müzik dinlemeye başlayan ünlü isim, 2014 yılında ise ilk kaydını almayı başardı. Kadıköy Acil grubunda da yer alan ünlü isim, İstanbul Trip bünyesinde üretimine devam etti.

Rapçi Maestro Berk Karadaş, 15 Şubat 2023 çarşamba günü kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.

ONUR CAN ÖZCAN

6 Kasım 1997 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 21 yaşındaki besteci, solist ve söz yazarı Onur Can Özcan, YouTube’da yayınladığı videolarla tanındı. 3 haziran 2018 tarihinde içinde bulunduğu teknenin batması sonrası hayatını kaybetti. Özcan’ın şarkıları vefatının ardından albüm haline getirildi, çok sayıda şarkıcının albümünde yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir