Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası alınan kararları açıklıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı toplantı 2 saat 40 dakika sürdü. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle: Buradan ülkemizin dört bir tarafında bizleri takip eden vatandaşlarımıza selamlarımı gönderiyorum. Sözlerimin hemen başında yeni kabine üyelerimizi kutluyorum. Her iki bakanımızın da hizmet bayrağını çok daha ileriye taşıyacaklarına yürekten inanıyorum. Mehmet Özhaseki kardeşimiz ile Fahrettin Koca kardeşimize de emekleri, fedakarlıkları için teşekkür ediyorum. Bayram tatilinin 9 gün olmasıyla vatandaşlarımız memleketlerine, tatil bölgelerine gönül huzuruyla seyahat etti. Yollarımızda trafik yoğunluğu yaşandı. Vatanımızın bekası, insanlığımızın güvenliği için kahramanca görev yapan askerlerimizin tek tek gözlerinden öpüyorum.

ORMAN YANGINLARINDA İHA KULLANAN İKİ ÜLKEDEN BİRİYİZ

Bayram süresince anız ve orman yangını haberleriyle sarsıldık. Diyarbakır – Mardin yangınında hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hafta sonu yine orman yangınları yaşandı. Yaz mevsiminin her geçen yıl daha sıcak ve kurak geçmesiyle yangın riski de aynı oranda artıyor. Bölücü örgütün orman yangınlarını terör yöntemi olarak kullandığını biliyoruz. Orman yangınlarıyla etkin mücadele konusunda önemli adımlar attık. Bugün bu mücadeleyi 26 uçak 105 helikopter ve 5 binden fazla kara aracıyla sürdürüyoruz. 14 Bayraktar TB2 İHA’mızla yeşil vatanı 7 gün 24 saat izliyoruz. Orman yangınlarıyla mücadelede İHA kullanan iki ülkeden biriyiz. Yapay zeka tabanlı sistemler başta olmak üzere pek çok teknolojik imkan da gücümüze güç katmaktadır. 25 bin personelimiz ormanları korumak için fedakarca çalışmaktadır. Bütün kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

‘TARIM SEÇİM MEYDANLARINDA DALGA KONUSU YAPILACAK BİR İŞ DEĞİLDİR’

Yaz sıcaklarının artık çok yoğun yaşandığı günlere girdik. Tarım ve Ormancılık konusunda bir hususu ifade etmek isterim. Çiftçilerimizle buluşmamızda Türkiye’nin tarım alanında nereden nereye geldiğini tek tek ortaya koyduk. Seçim meydanlarında bedava traktör vaat edip sonrasında biz onu dikkat çekmek için söyledik diyerek yalan yanlış bilgilerle milletimizin zihnini bulandırmaya çalışıyorlar. Bunlar seçim meydanlarında dalga konusu yapılacak işler değildir. Tarım ciddi bir uğraştır. ülkemiz açısından çok stratejik sektördür. Çiftçi kardeşlerimizin alın terlerinin hakkını daima vermeye çalıştık.

TARIMDA DESTEK ÖDEMELERİ

56 milyar lira destek ödemesi yaptık. Bu rakama 91.5 milyar liraya çıkacak. Yaş çay alım fiyatının yanında üreticilerimize destek primleri verilmesi uygulamasını ilk kez biz başlattık. Çaykur’un kapasitesini yine biz arttırdık. Buğday fiyatlarında ise dünya piyasasının bir hayli üzerindeyiz. TMO alım fiyatı desteklerle birlikte ton başına 359 dolar olup dünya fiyatlarından 89 dolar yüksektir. Hasat döneminde üreticimizi koruma amacıyla hububat ithalatını 15 Ekim’e kadar durdurduk.

YENİ KABİNE’DEN İLK KARELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na atanan Murat Kurum ve Sağlık Bakanlığı’na atanan Profesör Doktor Kemal Memişoğlu da Kabine toplantısına katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir